Pealkiri: 

Väikelaste infektsioonhaiguste ambulatoorne ravi antibiootikumidega

Autorid: Lapsaniit E
Väljaandja/tellija: Tartu Ülikool: Tervishoiu instituut
Märksõnad: ravi, lapsed, nakkushaigused, eriarstid, perearstid, imikud
Välja antud: 2005
Tüüp: Magistritöö
Failid:
Nimi SuurusFormaat
Lapsaniit2005.pdf352.54 kBAdobe PDF
Alamvaldkonnad:Nakkushaigused
Terviseteenuste korraldus, kättesaadavus ja kvaliteet
Kirjeldus: Antibiootikumide väljakirjutamine iselimiteeruvate viirushaiguste raviks on soodustanud antibiootikumresistentsete mikroobitüvede levikut ja põhjustanud arsti töökoormuse ja patsiendi ravikulude kasvu.
Käesolevas töös on kirjeldatud Eesti ambulatoorselt töötavate arstide antibiootikumide määramise sagedust 2003. aastal ja valikuid väikelaste ägedate infektsioonide ravis.
Tuginedes Eesti Haigekassa Tartu ja Harju osakonna isikustatud andmetele, analüüsiti kuni 4-aastastele lastele välja kirjutatud antibiootikumretsepte ja hingamisteede infektsioonidega ambulatoorseid arveid.
Võrreldes teiste Euroopa riikidega kasutati Eestis antibiootikume ambulatoorselt suhteliselt vähe. Eri- ja perearstid kirjutasid väikelaste hingamisteede infektsioonide raviks antibiootikume välja 19%-le nende poole pöördunud lastest, see oli umbes sama palju kui Hollandis ja poole vähem kui Rootsis. Eesti väikelastest 32% sai raviks antibiootikume: veerand lastest sai ühe antibiootikumretsepti, kümnendik lastest enam kui 2 retsepti aastas. Perearstid määrasid üle poole välja kirjutatud antibiootikumidest bronhiidi ja täpsustamata ülemiste hingamisteede infektsioonide raviks, eriarstid pooled antibiootikumid otiidi raviks. Üle poole kasutatavatest antibiootikumidest moodustasid amoksitsilliin ja makroliidid. V-penitsilliini kasutati vähe.
Antibiootikumide kasutamine ei sõltunud arsti praksise asukohast ega lapsevanema hoolduslehel olemisest. Koduvisiidil ja C-reaktiivse valgu (CRV) analüüsi tegemisel määrati antibakteriaalset ravimit veidi sagedamini. Lapsed, kes said sageli antibiootikume, põdesid sagedamini otiite, ka kirjutati neile keskmisest sagedamini antibiootikume ülemiste hingamisteede infektsioonide raviks.
Antibiootikumide väljakirjutamise sagedus oli 2003. aastal Eestis võrreldes 2001. aastaga tunduvalt langenud, kuid üleordineerimine väikelaste ülemiste hingamisteede infektsioonide ravis jätkus.