Pealkiri: 

Suhkruga magustatud jookide tarbimise ja sellest põhjustatud tervisekahjude vähendamine Eestis: tõenduspõhisuse ülevaade

Autorid: Köhler K, Eksin M, Peil E, Sammel A, Uuetoa M, Villa I
Väljaandja/tellija: WHO Regional Office for Europe
Märksõnad: toitumine, suhkur, magusained, joogid, mittenakkushaigused, ülekaalulisus, tervisepoliitika
Välja antud: 2016
Tüüp: Uuring/analüüs
Viide: Köhler K, Eksin M, Peil E, et al. Tõenduspõhisuse ülevaade: suhkruga magustatud jookide tarbimise ja sellest põhjustatud tervisekahjude vähendamine Eestis. Kopenhaagen: Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa Regionaalbüroo; 2016.
Link: https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0019/360253/Evidence-brief-for-policy-EST.pdf
Failid:
Nimi SuurusFormaat
Kohler2016.pdf1.86 MBAdobe PDF
Alamvaldkonnad:Toitumine
Kirjeldus: Suhkruga magustatud jookide tarbimine on kehakaalu tõusuga tugevamini seotud kui ühegi muu toidu või joogi tarbimine, samuti on nende tarbimine seotud mitmetesse mittenakkushaigustesse haigestumisega ja halvenenud suuõõnetervisega. Juba praegu on üle poole Eesti elanikest ülekaalulised või rasvunud ja nende osatähtsus rahvastikus kasvab kiiresti, eriti laste ja noorukite seas. Tõenduspõhisuse ülevaade keskendub eelkõige just lastele ja noortele, sest joogieelistused ja tarbimismustrid kujunevad välja juba varases lapsepõlves ja need võivad püsida pikka aega.
Suhkruga magustatud jookide tarbimise ja nende negatiivse tervisemõju vähendamiseks käsitleti nelja poliitikavalikut: toiduturunduse meetmed, suhkruga magustatud jookide märgistus ja teadlikkuse tõstmine nende tervisemõjust, sekkumismeetmed koolides ja koolide toidupoliitika ning suhkruga magustatud jookide maksustamine, muude toidugruppide subsideerimine ja/või alternatiivsete jookidega asendamine.
Tulemuste põhjal järeldati, et neli poliitikavalikut on üksteist täiendavad ja nende kombineerimine aitab saavutada parema tervisetulemi eesmärki. laiahaardelised, mitme komponendiga sekkumismeetmed vähendavad suhkruga magustatud jookide tarbimist ja nende negatiivset tervisemõju.