Pealkiri: 

Ohutu süstimise ruumide efektiivsus: tervisetehnoloogia hindamise raport TTH30

Autorid: Kiisk E, Abel-Ollo K, Pääsukene A, Lutsar K, Reile R, Kutsar A, Kiivet R
Väljaandja/tellija: Tartu Ülikool. Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut
Märksõnad: narkomaaniavastane võitlus, narkomaania, süstlavahetusteenus, kahjude vähendamine, tervisetehnoloogiate hindamine, tervisetehnoloogiad, kulutõhusus
Välja antud: 2018
Avaldamise koht: Tartu
Tüüp: TTH_raport
Failid:
Nimi SuurusFormaat
TTH30_ohutu_systimine.pdf2.61 MBAdobe PDF
TTH30_safe_injection_facilities_summary.pdf133.56 kBAdobe PDF
Alamvaldkonnad:Riskikäitumine
Kirjeldus: Mujal maailmas on kahjude vähendamise süsteemi osaks ohutu süstimise teenus, mille eesmärk on võimaldada inimestel kaasavõetud uimastite tarvitamist hügieenilises keskkonnas ja meditsiinipersonali jälgimisel. Teaduskirjanduse põhjal suurendab ohutu süstimise teenuse kasutamine sõltuvusravile pöördumise tõenäosust, vähendab haigestumist vere kaudu levivatesse infektsioonidesse ja hoiab ära üledoosisurmasid.
Ohutu süstimise teenuse kulutõhususe hindamiseks koostati Markovi kohordimudel, mille eelduste ja sisenditena kasutati Eesti ja teaduskirjanduse andmeid ning eksperdihinnanguid. Kulutõhususe analüüsi baasstsenaariumis võrreldi ohutu süstimise ruumi (OSR) (neli kabiini, avatud 12 tundi ööpäevas) praeguse kahjude vähendamise praktikaga. Kulutõhusust hinnati täiendkulu tõhususe määrana (ICER) kvaliteetse eluaasta kohta. Kulutõhususe analüüsi baasstsenaariumis leiti, et OSRi aastane kogukulu on 136 004 eurot ning aasta jooksul saaks 500-liikmelises narkootikume süstivate inimeste (NSIde) kohordis ära hoida 4 HIVi nakkusjuhtu ja 1 surma. Tundlikkuse analüüsis hinnatud sisendite muutuste korral varieerus ICER vahemikus 7297 - 148 199 eurot QALY kohta. Enim mõjutas ICERit OSRi kulu ja lahtiolekuaegade muutus. Uute HIVi ja üledoosi juhtude arvule ning suremusele avaldas enim mõju OSRi kasutuse suurenemine.