Pealkiri: 

Tervishoiu ressursside kasutamine haiglavõrgu arengukava haiglates

Autorid: Eigo N, Liivlaid H
Väljaandja/tellija: Tervise Arengu Instituut
Märksõnad: haiglad, finantseerimine, Eesti
Välja antud: 2016
Avaldamise koht: Tallinn
Tüüp: Uuring/analüüs
Failid:
Nimi SuurusFormaat
Eigo2016.pdf544.43 kBAdobe PDF
Alamvaldkonnad:Tervisepoliitika rakendamine ja hindamine
Kirjeldus: Eesti tervishoiupoliitika üheks eesmärgiks on tervishoiu ressursside efektiivne kasutamine. Käesoleva analüüsi eesmärk on kirjeldada haiglavõrgu arengukava (HVA) haiglate efektiivsust ravivoodite ja kompuutertomograafide kasutamise põhjal.
Eesti haiglate ravivoodite fondist 82% asub HVA haiglates. HVA haiglates oli 2014. aastal peaaegu 92% kõigist Eesti haiglaravil viibinud patsientidest. Ühe ravivoodi kohta on Eestis 2,25 täistööajale taandatud tervishoiutöötajat, sealhulgas õdesid 0,87. Haigla liigiti vaadates on kõige kõrgem tervishoiutöötajate arv ühe ravivoodi kohta piirkondlikes haiglates.
Kompuutertomograafid on kasutusel enamikes HVA haiglates. Aparaadi hõive aga varieerub neis palju. Teenusepõhine hõive lisauuringutega ületab aparaadi optimaalset kasutusaega mõnes haiglas mitmekordselt. Teenuse- ja arvepõhine hõive ilma lisauuringuteta jääb enamikes haiglates alla optimaalset kasutusaega. Üksnes kahes haiglas on aparaadi optimaalne kasutusaeg mõnevõrra ületatud.
Analüüsis on kasutatud Tervise Arengu Instituudi (TAI), Eesti Haigekassa ja Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) andmebaasi andmeid.