Pealkiri: 

Arstiabi ja teatud ravimite kasutamise ning vähi varaseks avastamiseks uuringute tegemise piirkondlikud erinevused 2012. aasta Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu alusel

Autorid: Tekkel M, Veideman T
Väljaandja/tellija: Eesti Arst
Märksõnad: arstiabi, ravimid, vähk, tervisekäitumine
Välja antud: 2013
Tüüp: Teaduslik artikkel/kogumik
Viide: Tekkel M, Veideman T. Arstiabi ja teatud ravimite kasutamise ning vähi varaseks avastamiseks uuringute tegemise piirkondlikud erinevused 2012. aasta Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu alusel. Eesti Arst 2013;(92)10:557-63.
Failid:
Nimi SuurusFormaat
TekkelM2013.pdf130.69 kBAdobe PDF
Alamvaldkonnad:Rahvastiku tervise ajatrendid
Kirjeldus: Uuringus analüüsitud näitajate olulisi erinevusi võrreldes Põhja-Eestiga esines riigi kõigis piirkondades. Kirde-Eestis kasutati viimase 12 kuu jooksul rohkem haiglaravi ja viimase seitsme päeva jooksul mitmeid ravimeid ning rohkem 21-64aastasi naisi ei olnud viimase viie aasta jooksul teinud Pap-testi. Lõuna-Eestis kasutati rohkem perearstiabi ja vähem vastava vanuserühma naisi ei olnud teinud Pap-testi, Kesk- ja Lääne-Eestis kasutati vähem rahusteid/uinuteid/antidepressante.
Olulist piirkondlikku erinevust võrreldes Põhja-Eestiga ei ilmnenud 40-64aastastel naistel viimase kahe aasta vältel mammogrammi tegemisel, mida tehakse põhiliselt riikliku organiseeritud sõeluuringu raames. Meie käsutuses olevate andmete põhjal pole võimalik selgitada arstiabi ja ravimite kasutamise piirkondlike erinevuste põhjusi. Tõenäoselt on leitud oluliste erinevuste tekkel oma osa tervishoiukorralduse piirkondlikel erinevustel.