Pealkiri: 

Igapäevasuitsetajate ja ülemäärase kehakaaluga isikute võimalus saada arstilt soovitusi tervisekäitumise kohta

Autorid: Tekkel M , Veideman T , Rahu M
Väljaandja/tellija: Eesti Arst
Märksõnad: kehakaal, suitsetamine, arstid, terviseteenused, tervishoid
Välja antud: 2008
Tüüp: Teaduslik artikkel/kogumik
Viide: Tekkel M, Veideman T, Rahu M. Igapäevasuitsetajate ja ülemäärase kehakaaluga isikute võimalus saada arstilt soovitusi tervisekäitumise kohta. Eesti Arst 2008;87(11):867-74.
Link: http://www.eestiarst.ee/static/files/096/igapaevasuitsetajate_ja_ylemaarase_kehakaaluga_isikute_voimalus_saada_arstilt_soovitusi_tervisekaitumise_kohta.pdf
Alamvaldkonnad:Terviseteenuste korraldus, kättesaadavus ja kvaliteet
Toitumine
Sõltuvusainete tarvitamine
Kirjeldus: Regulaarset suitsetamist ja ülemäärast kehakaalu peetakse peamisteks välditava surma põhjusteks. Uuringu eesmärk oli analüüsida Eesti täiskasvanud igapäevasuitsetajate ja ülekaaluliste/rasvunute võimalust saada arstilt teatud tervisekäitumise muutmisele suunatud soovitusi. Selgus, et viimase 12 kuu jooksul arsti juures käinud igapäevasuitsetajatest sai vähem kui kolmandik arstilt suitsetamise lõpetamise soovituse, kehakaalu muuta püüdvaid soovitusi (toituda tervislikumalt, alandada kaalu, suurendada kehalist aktiivsust) saadi/ anti veelgi vähem. Soovituste saamise võimalus oli oluliselt suurem kõrgenenud vererõhuga ja halva tervise enesehinnanguga isikutel, s.o haigetel. Naisi ei nõustatud üldiselt oluliselt rohkem kui mehi, patsiendi vanus ja haridus mõjutas soovituste saamist väga vähe.